TERENSKA NASTAVA -SMILJAN
Autor: Ivana Kolega, 28. 10. 2016.

Ove godine naši učitelji odlučili su nas na terensku nastavu odvesti u Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljan i u Gospić. Na terensku nastavu u Smiljan otputovali su učenici moga šestog razreda kao i  učenici petog, sedmog i osmog  razreda naše škole 28.listopada 2016.godine. Smiljan je rodni grad našeg najvećeg izumitelja Nikole Tesle. Ujutro smo rano krenuli. Kad smo stigli u Smiljan, voditeljica nas je odvela do Tesline kuće. Ispred kuće nalazio se veliki krug u kojem su pisali svi gradovi u kojima je boravio Nikola Tesla. U kući je sve bilo uređeno i savršeno. Razgledali smo neke njegove izume i pokrenuli ih. Teslin transformator mi je bio najzanimljiviji. Svi smo bili jako sretni. Onda su nas odveli u jednu mračnu prostoriju u kojoj su izveli jedan odličan pokus s transformatorom. Naime, transformator je proizveo struju pomoću koje se bežično upalila neonska lampa koju su u ruci držali  naši učenici.  I film o Teslinim uzbudljivim početcima bio je jako zanimljiv. Odlično je bilo u parku u kojem  u kojem smo se najviše zabavili i u kojem si mogao biti Tesla na jedan dan. Nakon Tesle, njegove kuće i izuma, uslikali smo jednu zajedničku fotografiju kraj njegova kipa koji se nalazio ispred rodne kuće u predivnom jesenskom pejzažu. Kad smo sve vidjeli ,  autobus nas je odvezao u Gospić. U Gospiću je najljepša bila prekrasna fontana. Malo smo prošetali i razgledali središnji gradski trg, uslikali još jednu fotografiju i sjeli u kafić gdje smo popili jednu kavu. Ubrzo smo se morali oprostiti od Gospića i vratiti se natrag. Bio je ovo jedan od najboljih i najzabavnijih terenskih nastava na kojoj smo bili.

Matea Zubčić, 6.razred