BASNE
Autor: Ivana Kolega, 2. 11. 2017.

Učenici trećeg razreda potrudili su se sami na satu hrvatskog jezika smisliti svoje basne i njihove pouke.Možete ih pročitati u opširnije ! Bravo trećaši!

RIBA I HOBOTNICA

Jednog dana sretne hobotnica ribu zapetljanu u mreži. Riba zamoli hobotnicu za pomoć ali hobotnica misleći da je najljepša i najvažnija samo otpliva dalje.

Riba se uz mnogo napora uspjela izvući iz mreže. Sljedećeg jutra riba plivajući sretne hobotnicu kojoj je krak zapeo pod kamen. Hobotnica zamoli ribu za pomoć, a riba joj odgovori: „Zašto bih ti pomogla ako si me ostavila zapetljanu u mreži.“

Riba veselo otpliva dalje.

POUKA: Ne očekuj pomoć, ako je nisi spreman dati.

Lana Zubčić

SLON I LAV

U jednoj džungli tamo daleko, živjeli su slon i lav.

Lav je bio kralj džungle. Sve su ga životinje poštovale. Ali lav se bojao velikog slona.

Svojom pojavom slon je lavu utjerivao strah u kosti.

POUKA: I kraljevi se boje.

Lana Zubčić 1

MORSKA BASNA

U plavom moru živjele su mnoge ribe. Samo dvije su bile posebne. Jedna se zvala Lola, a druga Nola. Lola je bila prekrasna, Nola nije bila tako lijepa i zato je bila tužna.

Njih dvije su bile prijateljice. Nola je malo bila i ljubomorna na Lolu. Lola je jako voljela Nolu i mislila je da je Nola jako lijepa i dobra.

POUKA: Ljepota je u svakom od nas, ona je u oku promatrača.

Lana Zubčić 1

UMIŠLJENA LJEPOTICA

Pliva jato riba, sve nalik jedna drugoj, samo je jedna drugačija. Bljeskala je po cijelom mru.

Druge su je ribe promatrale i molile za malo ljepote i malo ljuski. Ona je bila ohola i sebična i nije htjela dati nikome ništa. Jato riba ju je napustilo.

Riba sa zlatnim ljuskama ostala je sama.

POUKA: Oholosti i sebičnost nisu dobre osobine.

Petar Zubčić

MORSKI PAS I MEDUZA

U dubokom oceanu susreli se morski pas i meduza.

Malo su razgovarali, pa joj morski pas predloži plivanje u špilji, sve kako bi je pojeo.

U špilji je on krene pojesti, a meduza ga opeče svojim žarnicima.

POUKA: Bitna je mudrost.

Roko Klapan

MAJMUN I ŽIRAFA

Jednoga dana majmun je pokušao ubrati banane s visokog stabla. To je vidjela žirafa i rekla mu da se popne na njen vrat.

Tako su brali banane svaki dan sve dok žirafu nije napalo krdo tigrova. Tada ju je majmun mogao spasiti tako da zabavlja tigrove dok ona pobjegne. Ali, on se sakrio u krošnju drveta.

Žirafa se uspjela spasiti i od tada nikad nije pomagala majmunu jer je vidjela da joj majmun nije prijatelj.

POUKA: Pravi prijatelj se prepoznaje u nevolji.

Roko Klapan

VUK I LISICA

Vuk je uvijek podcjenjivao lisicu. Lisica pozove vuka na utrku.

Vuk odmah pristane i krene brzo trčati. Lisica je bila mudrija pa je štedjela snagu. U blizini cilja vuk je počeo osjećati umor, a lisica je skupila snage i prestigla vuka.

Lisica je bila pobjednica.

POUKA: Nikad ne podcjenjuj druge.

Matias Batur

TIGAR I JELEN

U džungli, pokraj rijeke, na travi ležao je tigar. Pokraj tigra prolazio je  jelen koji je na rijeku krenuo piti vode.

Kad ga je tigar ugledao, krenuo je prema njemu i rekao mu: „Hajde mi ulovi jednu ribu pa te neću pojesti.“ Jadni jelen u strahu uđe u rijeku trudeći se uloviti ribu da ga lav poštedi. Kad ju je ulovio, donese je tigru. Tigar mu uze ribu, baci je natrag u rijeku, uhvati jadnog jelena i pojede ga.

POUKA: Nikad ne vjeruj neprijatelju.

Ivano Čulina

RAK I RIBA

More je postalo hladno pa su se morske životinje uputile u dublje i toplije more.

Podrugljiva riba sustigne raka koji se teško probijao kroz gustu travu i oštro kamenje. Riba mu reče: „Toliko si spor da će doći novo ljeto dok ti dođeš do dubljeg mora.“ Rak je mrko pogleda i kaže joj: „Ja volim putovati polako ali oprezno i sigurno.“ „ A ja ću se dobro naodmarati dok ti dopužeš“, reče mu riba pa bahato i brzo nestane iza stijene. Odjednom rak začuje zapomaganje i ugleda ribu ulovljenu u ribarsku mrežu. Rak joj se obrati: „Vidiš ja ću ti pomoći.“ Oprezno priđe mreži i sa svojim škarama otkine nekoliko niti i oslobodi ribu.

Riba mu se zahvalila i nastaviše skupa sporo i sigurno.

POUKA: Nikad se ne moj rugati jer ne znaš kad će ti zatrebati pomoć.

Marko Viduka

KIT I RAČIĆ

Jednog dana, pokraj koralja, našli su se kit i račić.

Pita kit račića ima li viška hrane za njega. Račić mu odgovori da je ove godine hrane jako malo pa da i on traži hranu. Kit poviče račiću: „Hej, pogledaj iza tebe se nalaze neke malene čestice!“

Račić se okrene u nadi da će naći hranu, ali ga je u tom trenutku kit proguta.

POUKA: Ne vjeruj neprijatelju.

Anđela Zubčić

MORSKI PAS I RIBA

Morski pas je plivao morem. Čuo je plač male ribe.

Kada se približio riba se prepala da će ju pojesti. On joj je rekao da je neće pojesti jer mu je ispao zub. Riba se počela smijati. Morski pas je tužnim uzdahom otplivao dalje. Nakon dva tjedna morski pas se vratio pojesti ribicu jer mu se smijala.

Morski pas je pronašao ribicu i pojeo.                                                                                    POUKA: Sve se vraća, sve se plaća.

Šime Klapan