Jednodnevni izlet učenika viših razreda na otok Krk
Autor: Slavica Oštrić, 4. 6. 2023.

Učenici viših razreda naše škole otputovali su na otok Krk u sklopu jednodnevnog izleta prema planu i programu rada škole. Posjetili su jedan od najvećih otoka u Republici Hrvatskoj koji se nalazi u Primorsko-goranskoj županiji. Učenici su prošetali povijesnom jezgrom grada Krka uz stručnog vodstvo. Potom su otišli vidjeti crkvu svete Lucije u Jurandvoru kraj Baške gdje je pronađena Bašćanska ploča, jedna od najdragocjenijih hrvatskih spomenika, a čiji original se čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Nakon Jurandvora učenici su posjetili Akvarij Baška, akvarij koji pruža jedinstven doživljaj morskog svijeta i podmorja hrvatskog Jadrana.

Učenici su po dolasku na otok Krk radosno dočekali stručno vodstvo koje ih je provelo kroz povijesnu jezgru grada Krka. Posjetili su trg Kamplin koji je u davnoj prošlosti bio i ostao središte svih zbivanja. Na trgu su uživali u pogledu na jedno od rijetkih očuvanih frankopanskih kaštela koji predstavljaju simbol srednjovjekovne baštine. Na zapadnoj strani mogli su vidjeti krčku katedralu i crkvu sv. Kvirina.

Nakon stare gradske jezgre grada Krka učenici su u Jurandvoru imali priliku saznati kako je to mjesto najpoznatije po Bašćanskoj ploči, jednoj od najvrjednijih hrvatskih spomenika pronađen u crkvi svete Lucije, a predstavlja glagoljski natpis isklesan na bijelom vapnencu u 13 redaka te govori o darovnici kralja Zvonimira (1075.-1089.) crkvi svete Lucije. Specifična je po tome što se na njoj prvi put spominje ime hrvatskog vladara na hrvatskom jeziku. Kopija Bašćanske ploče čuva se u  crkvi svete Lucije, a original u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosit u Zagrebu.

Posjet Akvariju u Baškoj bio je na veliku radost sviju učenika. Akvarij je učenicima pružio jedinstven doživljaj morskog svijeta i podmorja hrvatskog Jadrana. Bogatstvo i raznolikost jadranskih riba (morska mačka, murina, jastog, kirnja, hobotnica, itd.) prikazani su u dvadeset i jednom akvariju. U sklopu Akvarija nalazi se jedna od najvećih zbirki jadranskih školjaka i puževa u Hrvatskoj koja je izazvala posebno oduševljenje.