Oslikavanje škole
Autor: Ivana Kolega, 14. 6. 2023.

Tijekom ove školske godine vrijedni učenici predmetne nastave pod vodstvom nastavnice likovne kulture Miljane Ćavar Radić sudjelovali su u projektu oslikavanja murala na zidovima učionica škole s ciljem stvaranja ugodnijeg, vedrijeg i ljepšeg ambijenta za boravak i rad te poticanje stvaralaštva, znanja, učenja i kreativnosti. Prilikom oslikavanja učenici su se koristili tehnikom akrila na zidu.

Učenici su na zidu učionice 5. razreda oslikali portrete slikara, arhitekta i izumitelja Leonarda da Vancija, fizičara Alberta Einsteina i matematičara Pitagore te na zidu ispisali njihove najpoznatije misli i ideje koje će ih potaknuti na razmišljanje i stvaranje novih ideja.

U učionici 6. razreda učenici su na zidu oslikali velikana hrvatske književnosti Marka Marulića s vrijednim kulturno - povijesnim epom Judita, čiji je puni naslov Libar Marka Marula Splićanina u kom se uzdarži istorija svete udovice Judit u versih harvacki složena. Učenici su naučili da je zahvaljujući tom spjevu Marko Marulić stekao naziv Otac hrvatske književnosti te da je Judita prva autorska knjiga na hrvatskom jeziku pisana čakavskim narječjem kojom je Marko Marulić želio pokazati kako se prijetećoj turskoj sili može oduprijeti junaštvom i vjerom u Boga. U čast 500. obljetnice tiskanja Judite, u Republici Hrvatskoj 2021. godina proglašena je Godinom Marka Marulića.

Učenici 7. razreda na zidu svoje učionice oslikali su jedno od najpoznatijih remek – djela svjetske umjetnosti - Michelangelovo Stvaranje Adama. Naučili su da je Stvaranje Adama značajno renesansno djelo koje je 1511. godine na stropu Sikstinske kapele, koja se nalazi u sklopu Vatikanske palače u Rimu, oslikao poznati talijanski umjetnik Michelangelo. Stvaranje Adama prizor je kojim je umjetnik prikazao vlastito viđenje stvaranja svijeta u kojem su prikazani Bog i Adam, čije se ispružene ruke istežu jedna prema drugoj.

Zahvaljujemo profesorici Miljani Ćavar Radić na ideji i inicijativi, učenicima na odvažnosti, trudu i želji da zajedničkim snagama, kreativnim idejama i mislima promijene i razvesele izgled okruženja u kojem borave.....

Školska knjižničarka