Ruksak (pun) kulture - Letim, vozim, učim...
Autor: Ivana Kolega, 11. 10. 2023.

U petak 29. rujna 2023. godine u okviru programa Ruksak (pun) kulture, djelatnici Tehničkog muzeja Nikola Tesla Zagreb održali  su za učenike 3. i 4. razreda edukativno - kreativnu radionicu pod nazivom  Letim, vozim, učim… .

Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi vrijedan je zajednički projekt Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti i obrazovanja. Program omogućava približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, obrazovanje djece, razvijanje kreativnog izražavanja i razvijanje novih ideja. Škole samostalno iskazuju interes za neko kulturno – umjetničko područje (kazališna, glazbena i vizualna umjetnost, književnost, filmska umjetnost, kulturna baština, programi studenata umjetničkih akademija), a Ministarstvo povezuje umjetničke izvođače sa školskim ustanovama.

Djelatnici Tehničkog muzeja Nikola Tesla Zagreb, Katarina Ivanišin Kardum, Marijo Zrna i Zvonimir Ambruš u sklopu navedenog projekta posjetili su našu školu i održali edukativne radionice gdje su učenike pomoću kratkometražnih animiranih filmova, upoznali s životom i izumima dvojice značajnih hrvatskih izumitelja, Faustom Vrančićem i Slavoljubom Penkalom. Faust Vrančić (1551. – 1617.) najznačajniji je izumitelj svih vremena, a među njegovim brojnim tehničkim rješenjima posebno se ističe unaprijeđena verzija padobrana. Nakon kratkog animiranog filma učenici su izradili model Faustovog padobrana prema izvornim nacrtima te u školskom dvorištu testirali svoj uradak.

U drugom dijelu radionice pomoću kratkometražnog animiranog filma učenici su se upoznali s izumiteljem i inženjerom kemije Slavoljubom Penkalom (1871. – 1922.) koji je najpoznatiji po izumu prve mehaničke olovke. Vrhunac Penkalina rada je konstrukcija aviona koji je od povijesne važnosti za Hrvatsku jer je to prvi hrvatski zrakoplov kojim je Penkala poletio s uzletišta na zagrebačkom Črnomercu, samo sedam godina nakon što je poletio prvi avion na svijetu, onaj braće Wright, 1903. Ovim značajnim izumom Penkala se priključio svjetskim velikanima iz područja zrakoplovstva. Učenici su na radionici izradili  model aviona dvokrilca od kartona.

Za kraj ovog druženja u školskom  dvorištu učenici su testirali spretnost te se okušali u vožnji starog bicikla iz 19. stoljeća  pod nazivom „velocipeda“ takozvanog „kostolomca“. Riječ je o modelu bicikla koji je pokrenuo masovnu proizvodnju i upotrebu bicikla za prijevoz u svakodnevnom životu, a smatran je opasnim i smiješnim vozilom.